Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W pandemii łatwiej o legalny pobyt cudzoziemca

01 kwietnia 2021 | Kadry i Płace | Katarzyna Gospodarowicz

Do końca trwania stanu epidemii obowiązują ułatwienia w przedłużaniu legalności pobytu obcokrajowców w Polsce. Nie dotyczy to jednak każdej sytuacji. W pewnych okolicznościach to uprawnienie może też wygasnąć.

 

Z punktu widzenia legalności zatrudniania cudzoziemców trzeba zadbać nie tylko o legalność pracy, ale też upewnić się, że kandydat czy pracownik będzie legalnie przebywał w Polsce.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 14 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1409 ze zm.) nielegalne wykonywanie pracy przez cudzoziemca oznacza „wykonywanie pracy przez cudzoziemca, który nie jest uprawniony do wykonywania pracy w rozumieniu art. 87 ust. 1 lub nie posiada odpowiedniego zezwolenia na pracę, nie będąc zwolnionym na podstawie przepisów szczególnych z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, lub którego podstawa pobytu nie uprawnia do wykonywania pracy". Jak wynika z treści tej regulacji pracodawca powinien upewnić się nie tylko, że pracownik posiada np. wizę, ale również, że wiza została wydana do celów, które umożliwiają legalne świadczenie pracy.

Już przy rekrutacji

Podstawą prawną do pytania o tytuły pobytowe w czasie rozmów kwalifikacyjnych poprzedzających zatrudnienie jest ustawa z 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2012 r., poz. 769 ze zm.). Zgodnie z jej przepisami „podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11927

Wydanie: 11927

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament